Що таке розумні (smart) акумуляторні батареї, ціна яких майже на 30 відсотків вища, ніж у звичайних, за що доводиться доплачувати покупцю додатково та наскільки це виправдано.
Чим smart батарея безперебійного живлення відрізняється від звичайної, за що покупцеві доводиться платити більше і наскільки виправдані такі витрати — спробуємо розібратися на прикладі літій-залізо-фосфатних акумуляторів.
Smart акумуляторні батареї: ціна та їх особливості
Літій-залізо-фосфатні акумулятори зарекомендували себе як надійне та стабільне джерело енергії у складі батареї безперебійного живлення:
- Висока щільність заряду дозволяє отримати дуже місткий накопичувач при порівняно скромних габаритах, що дуже актуально для домашніх умов або офісу, де ДБЖ можна буде встановити непомітно.
- Акумулятор здатний витримувати дуже глибокий розряд (виробники рекомендують залишок не менше 5%) та відновлюється без втрати початкової місткості. Це дозволяє максимально використовувати доступну місткість АКБ.
- Високий ступінь автономності — нема потреби знімати акумулятор і переносити його в спеціальне місце для заряджання, а також постійно контролювати цей процес. Він відбувається автоматично та не вимагає втручання користувача.
- Безпека — насамперед, літій-залізо-фосфатні акумулятори не мають такого негативного явища, як тепловий розгін. Тому можливість їхнього самозаймання мінімальна. Крім того, при їх використанні не відбувається виділення будь-яких сумішей, газів або речовин, які можуть нашкодити людині, призвести до погіршення самопочуття, тому немає жорстких вимог за місцем їх встановлення.
Але одна з найголовніших переваг LiFePO4 АКБ — дуже тривалий термін служби, кількість циклів перезаряду може досягати до 7 тисяч. За однієї умови — рівень заряду на окремих елементах, з яких складається батарея, має бути приблизно однаковим. Якщо цього не дотримуватись, то при зарядці одні елементи будуть незаряджені, а інші, навпаки — перезаряджені. Тоді в комірках можуть розпочатися незворотні процеси, які можуть призвести до суттєвого зниження місткості. Щоб уникнути цього, на сучасних АКБ встановлюють спеціальну плату BMS, що дозволяє контролювати весь процес заряджання. Вона моніторить стан кожного елементу, і коли він повністю заряджається, відбувається його шунтування — це дозволяє уникнути перезаряджання. В результаті, до кінця заряду всі елементи/комірки акумулятора мають приблизно однаковий заряд.
Втім, це не єдине, що дозволяє зробити акумулятор «розумним» за допомогою BMS:
- Відстежується температура акумулятора, коли вона виходить за дозволені межі, відбувається його відключення від навантаження або зарядного пристрою.
- Наявність інтерфейсів (CAN, RS485, RS232) дозволяє дистанційно відстежувати стан АКБ або інтегрувати його в загальну систему «Розумний дім».
- Можливість контролювати стан акумулятора та його робочі параметри за допомогою спеціальної програми на смартфоні, використовуючи модуль Bluetooth, встановлений на BMS.
Крім того, «розумна» плата BMS дозволяє збільшувати номінальну напругу (наприклад, з 48 до 51,5) і потужність (з 4,8 кВт до 5). Тому акумуляторні батареї, ціна на які з BMS збільшується, https://ads.ua/ua/litiy-zhelezo-fosfatnye-akkumulyatornye-batarei, все одно доцільно використовувати з урахуванням покращення їх експлуатаційних характеристик та продовження терміну роботи.